זהו טיפ שני בסדרה של טיפים על UX שכתבתי וצילמתי במיוחד לאנשי מוצר, פיתוח וסטרטאפים.

 

אם את מנהל בחברה שבונה מוצר אנטרפרייז לעסקים גדולים, שמיועד לאנשי מקצוע רבים המומחים בתחומם, מוצר מורכב- הפוסט הזה הוא בשבילך. איך לייעל את תהליך הUX? איך לעבוד בצורה אופטימלית עם המאפיין ומהמעצב? איך תקבלו עקביות במוצר בכל חלקיו מצד אחד ויצירתיות ומקוריות מצד שני?

במהלך השנים אפיינתי מוצרי אנטרפרייז רבים גם כיועצת חיצונית וגם פנים ארגונית. תהליך אפיון חוויית המשתמש בפרוייקט מסוג זה פונה לסוגי משתמשים שונים, עם מוצרים שונים ועובדים עליו לעיתים כמה מומחי או צוותי UX שונים. הנה כמה דברים שלמדתי במהלך הדרך שיעזור לכם לייעל את תהליך אפיון חוויית המשתמש אצלכם.

פגוש את משתמשים

חשוב שכל מי שעובד בניהול הפרוייקטים ובאפיון הממשק יפגוש משתמשים. אני מכירה המון ארגונים גדולים בהם אנשי הUX כמעט אף פעם לא נפגשים עם המשתמשים, ותמיד יש סיבות ותירוצים- כי מנהל הפרוייקט כבר פגש אותם, כי אנשי התמיכה יכולים להגיד מה הם אומרים או שאנשי המכירות מכירים את הדרישות של השוק. אז זהו- שזה לא מספיק. איש אפיון טוב שיפגש עם משתמש ישאל דברים אחרת, יסתכל על דברים אחרת, ויפיק תובנות אחרות מהמפגש. זה חשוב מאוד – רק לאחר מכן הוא יוכל לבצע את תפקידו לייצג את המשתמשים בתהליך עיצוב המוצר.

שיתוף פעולה בין אנשי ה UX

במוצרים גדולים, שיש בהם פיצ'רים מרובים או מערכות נפרדות, עובדים כמה אנשי UX ולעיתים גם כמה צוותים במקביל. למרות שכל אחד מאנשי המקצוע אמון על חלק אחר עליהם לשתף פעולה כדי לייצר חוויית משתמש עקבית בין כל החלקים. מעבר לפגישות שבועיות ועדכונים וספריות משותפות של אייקונים וקווים מנחים אני מציעה שאנשי המקצוע ישתפו פעולה בחלק מהפיצ'רים שהם לא עובדים עליהם בדרך כלל. שיתוף פעולה שכזה יוכל להוביל להבנה מעמיקה של כל סוגי המשתמשים ומה שהם עושים באפליקציה ברמת על וגם לאחידות תוצרים גבוהה יותר

דינמיקה טובה בין הPM לUX

תהליכי העבודה של ניהול מוצר ואפיון ממשק חופפים ונושקים פעמים רבות. כדי להבטיח חוויית משתמש טובה יש צורך בקשר מקצועי טוב ופורה בין מנהל המוצר, המאפיין והמעצב. חשוב שהם ישתפו פעולה היטב. על הארגון לראות אותם כצוות בפני עצמו ולדאוג להתאמה ולדינמיקה מוצלחת ביניהם.

לזכור את הBIG PICTURE של חוויית המשתמש

בארגוני פיתוח גדולים, בעיקר אם הם עובדים באג'ייל, חשוב להבין את השינויים שמיישמים בסבב הפיתוח והשיפורים לטווח הקצר בהקשר לחזון רחב יותר של חוויית המשתמש במוצר.

הייתי מחלקת את זה ככה:

-מנהל המוצר צריך להגדיר את הדרישות תוך הבנה של המטרות והאסטרטגיה לטווח ארוך

- המאפיין צריך לפתור את חוויית המשתמש בהקשר לתהליכי העבודה הכוללים באפליקציה

- המעצב הגרפי צריך לעצב כל מסך וקונטרול בתיאם ואחידות של שאר העיצובים במערכת

מתי כדי לערב מומחה UX חיצוני?

ברוב המקרים בהם יש צוותי UX פנים ארגוניים הם עובדים היטב, מכירים את המוצר לפרטיו, יודעים לשתף פעולה עם הPM וצוותי הפיתוח ופותרים בצורה אופטימלית את הממשק. עם זאת, יש שני מקרים שבהם הייתי ממליצה לערב מומחה UX חיצוני בתהליך הUX:

-          לקראת שינוי מהותי בUX או גרסה גדולה חדשה. יועץ UX יכול להביא פרספקטיבה חדשה מנקודת ראות חיצונית, רעננה לגמרי וללא כל הפוליטיקות. הוא יוכל לעזור בפיצוח החווייה הכוללת של המוצר ולהוביל לקונספט עדכני וחדשני תוך שיתוף פעולה עם צוותי הUX של הארגון.

-          כשיש צורך בחיזוק הצוות הUX בארגון. כל איש מקצוע יכול להתרם מסיעור מוחות עם מומחה בתחומו. הדבר מקבל משנה תוקף כשאיש הUX בארגון מנוסה פחות בתחום מסויים והמומחה החיצוני ותיק יותר. בנוסף לכך, מניסיוני, פעמים רבות יקשיבו למומחה חיצוני בצורה שונה מאיש UX פנים ארגוניים וכך הוא יכול לקדם את תהליך אפיון ממשק ביתר קלות.

אני מקווה שנהנתם ולמדתם מהסרטון הזה, אתם מוזמנים לראות עוד סרטונים שלי, ולשתף, ולהגיב ובברכת UX טוב ומוצלח, מעדי.