זהו טיפ שלישי בסדרה של טיפים על UX שכתבתי וצילמתי במיוחד לאנשי מוצר, פיתוח וסטרטאפים.

 

אז אתה יזם, סטאטרטאפיסט, ויש לך רעיון למוצר גאוני, אפליקציה שתשנה את העולם. אתה כבר יודע מה המוצר יעשה ויש לך אסטרטגיה ואולי כבר יש לך מוצר בטה שרץ אצל כמה לקוחות. הנה כמה שאלות שהתשובה עליהם תעזור לך להגיע לחוויית משתמש אופטימלית, שתמכור את הרעיון שלך.

1.      איזה תהליך UX אני צריך כדי להתקדם לשלב הבא?

 

·         אם אתם בשלב הרעיון הראשוני כדאי להתמקד במחקר משתמשים. לדבר עם כמה שיותר משתמשים פוטנציאליים על הצרכים שלהם והרצונות שלהם, איך הם פותרים את התהליך כיום ובאילו כלים מתחרים. ההבנה הזו היא החשובה ביותר להצלחת המוצר שלכם. לאחר מכן אני מציעה לצייר כמה מסכים סכמטיים, אפילו על נייר, ומלהראות את זה לכמה שיותר משתמשים פוטנציאליים ולקבל מהם פידבק. אפשר גם לייצר פרוטוטייפ מהיר של הMVP שלכם ולעשות Guerilla user testing ז"א לפגוש כמה משתמשים פוטנציאליים, להראות להם את הדמו ולבקש מהם לבצע כמה מטלות ראשיות תוך כדי חשיבה בקול רם. אני ממליצה לכם לא להנחות אותם תוך אלא להקשיב למה הם חושבים, לראות מה הם מבצעים וללמוד מזה.

·         אם אתם לפני גיוס כדאי להגיע עם דמו עובד או עם עיצוב גרפי של כמה מסכים במצגת יספיק כדי להראות למשקיעים פוטנציאליים. מאחר ואתם לפני גיוס יש להניח שאתם מוגבלים במשאבים ועליכם להחליט אם לעשות את זה לבד או עם איש מקצוע- מאפיין או מעצב UX ומה התוצר שיספיק כדי לשכנע את המשקיעים. מניסיוני ההחלטה תלויה בכמה שיקולים: אם הרעיון שלכם פשוט וקל להסביר מה היתרונות שלו הייתי מסתפקת בעבודה של מעצב גרפי טוב. אם המוצר שלכם מורכב כדאי לערב איש UX (אפשר גם כשותף) כדי לפצח את הקונספט הנכון למוצר ולמשתמשים שלו ולייצר דמו שמציג תהליכים בנוסף לעיצוב הגרפי. התהליך עם מומחה UX יוביל אתכם להבין טוב יותר את הערך של המוצר שלכם ויוביל לדמו אינטראקטיבי שיקל על המכירה למשקיעים. יש לקחת בחשבון שבמקרים רבים העיצוב בשלב כזה מוקדם יזדקק לשינויים רבים ויש סיכוי שלא תעשו בו שימוש AS IS ביישום לאחר מכן.

·         אם אתם סטרטאפ מבוסס יותר, וכבר יש לכם גרסת בטה ואולי קצת משתמשים כדאי לעבור תהליך UX מתודי שיעשה סדר ביכולות של המוצר שלכם כולל ניתוח משתמשים ותהליכי עבודה ולאחריו עיצוב גרפי. תהליך כזה אולי ידרוש יותר זמן ומשאבים, ועם זאת יביא לחוויית משתמש טובה למשתמשים שלכם וגם ימכור את המוצר שלכם טוב יותר.

 

2.      אני צריך UX? UI? ומה בכלל ההבדל?

 

·         אם המוצר שלכם הוא אפליקציית מובייל קלילה או משחק פשוט ויש מוצרים דומים בשוק, אולי יספיק לכם תהליך עיצוב גרפי עם מעצב  (UIDesigner) שמבין עניין. אם המוצר מורכב יותר, ללקוחות קצה מומחים ויש בו תהליכי עבודה מורכבים תזדקקו לאיש UX (UX Architect) ולתהליך אפיון ועיצוב חוויית משתמש מקיף יותר.

 

3.      איך אני אבחר את איש המקצוע המתאים?

 

·         דבר ראשון שאתם צריכים לשאול את עצמכם הוא- האם כדאי לי למצוא שותף מומחה בUX? חלק מהיזמים של סטרטאפים מצליחים כגון פינטרסט, קיקסטארטר, טוויטר ואפילו יוטיוב הגיעו מהתחום, אז הייתי שוקלת את זה ברצינות אם תמצאו איש מקצוע מתאים לכם.

·         אם בחרתם להביא יועץ חיצוני או שכיר יש כמה שיקולים לקחת בחשבון. אתחיל בשיקולים הפחות חשובים בעיני: היכרות עם התחום, ניסיון באפליקציות דומות, ניסיון בפלטפורמה או טכנולוגיה מסויימת- כל אלו לא מעידים כהוא זה על איש המקצוע הנכון. איש מקצוע מנוסה יוכל לענות לדרישות אלו בקלות- זה מה שהוא עושה כל הזמן: מבין משתמשים שונים, מעולמות ידע שונים, בסביבות שונות, ומייצג אותם בתהליך הUX.

השיקול הנכון ביותר בעיני הוא ההתאמה של היכולות של איש המקצוע למה שאתם צריכים עכשיו עם התוכנה שלכם. אם אתם צריכים תהליך כולל של חוויית המשתמש, מפיצוח הקונספט, הבסיס למוצר, אתם צריכים איש מקצוע שיכול לחשוב על תהליכים ברמת על ולא צולל לפרטים ולתשובות הממשקיות, המסכים והקונטרולים כל הזמן. אם אתם צריכים להוסיף יכולת לממשק הקיים שלכם אולי יתאים לכם יותר איש מקצוע שיורד לפרטים ופותר את הממשק ברמת הפרטים. אם נחוץ לכם בעיקר יכולות ויזואליות וצורך "למכור" את הממשק כנראה שמעצב גרפי יתאים יותר.

אני ממליצה לכם לבדוק מי איש המקצוע שילווה אתכם, גם אם הוא מחברה גדולה. תסתכלו בלינקדאין שלו והמלצות של לקוחות, תראו מה הניסיון המקצועי שלו ואם הוא עבד בפרוייקטים מורכבים ומגוונים, תפגשו איתו ושימו לב איך הוא מציג את העבודה שלו ואת התהליך.

טיפ מאוד מאוד פשוט לראות מי זה האיש הנכון: אם הבן אדם מציג עבודה והוא לא יכול במשפט אחד להסביר בדיוק מה המשתמש עושה ומה התהליך עבודה שלו, אני לא הייתי לוקחת אותו לעבוד.

 

אם תשאלו את עצמכם את השאלות האלו תוכלו לדעת בוודאות מי איש הUX שמתאים לכם ואיזה תהליך עליכם לעבור איתו כדי להתקדם ולמכור יותר.

אני מקווה שנהנתם ולמדתם מהסרטון הזה, אתם מוזמנים לראות עוד סרטונים שלי, ולשתף, ולהגיב ובברכת UX טוב ומוצלח, מעדי.