זהו טיפ ראשון בסדרה של טיפים על UX שכתבתי וצילמתי במיוחד לאנשי מוצר, פיתוח וסטרטאפים.

 

היום מה

אם אתם מנהלי פיתוח או מוצר שמיועד לעסקים אתם יודעים שחויית משתמש של מוצר כזה שונה מהותית ממוצרים המיועדים לצרכנים ומשתמשי קצה. חוויית המשתמש של מוצרי B2B צריכה לקחת בחשבון שיקולים רבים ומורכבים. מניסיוני באיפיון אפליקציות B2B, קיבצתי לכם כמה עיצות עשה ואל תעשה בתהליך אפיון המוצר:

ניתוח  משתמשים

עשה: קח בחשבון שבמוצרי B2B יש כמה סוגי משתמשים: מוצר כזה יכול להפנות יכולות שונות לאיש המקצוע המומחה, לאדמין ולמנהלי העסק. יש צורך לנתח את הצרכים, הרקע ותהליכי העבודה של כל משתמש בנפרד וגם לראות האם לפעמים יש חפיפה ביניהם.

אל תעשה: אל תתיחס למה שאמר הלקוח (לרוב ממשרה ניהולית כלשהי) לגבי המערכת כנקודת מוצא לתהליך. הדרישות שלו שונות ממה שתשמע מהמשתמש המומחה, שישתמש במערכת רוב הזמן.

 פשטות מול תחכום

עשה: אפשר לכל משתמש את היכולות שתואמות את צרכיו. לא יותר מדי פשוט ולא מורכב מדי. משתמש מומחה, שישתמש במערכת ברמה היומית ככלי עבודה מרכזי בעבודה שלו יזדקק ליכולות מורכבות. ברור שהוא ירצה לבצע את המטלות המורכבות בקלות המירבית, אך יכולות מורכבות יובילו לממשק פשוט פחות ויותר מתוחכם וכך זה צריך להיות. לעומת זאת התשובה הממשקית למשתמש קצה פשוט שיצטרך יכולות מעטות של המערכת פעם ב צריכה להיות הכי מינימלית ולעיתים אפילו SEAMLESS.

אל תעשה: פעמים רבות אומרים לי שהממשק של החיפוש של גוגל כל כך פשוט- שדה אחד. זה טוב ויפה כשאתה רוצה לחפש בעולם אינסופי של ידע משהו שנמצא לך בראש. זה לא מתאים ברוב המקרים האחרים- אז אל תנסה לפשט תהליכים רק כדי שהם יראו פשוטים ונקיים למשתמש שצריך יכולות מורכבות. ולהיפך.

 הUX ככלי מכירה

עשה: במוצרי B2B תהליך המכירה מורכב ולוקח זמן. כשמוכרים מוצר לעסק, בעיקר אם הוא עסק גדול והמוצר קשור לתהליכים רוחביים בארגון או הטומנים בחובם סיכון לחברה, הלקוחות רוצים להיות בטוחים שהם בוחרים באפליקציה הנכונה לארגון. ממשק המשתמש הוא כלי מכירתי רב עוצמה ויש להתיחס אליו כך: במקרים מסויימים משתמשי הקצה יבחרו כלי שיפתור להם בעיה במוצר הקיים או בתהליך הקיים- הם יספרו למנהל שלהם ששימוש באפליקציה שלכם תקל על עבודתם ולעיתים מנהל מדרג הביניים יצור עמכם קשר. במקרים אחרים המכירה היא למנהלים בכירים ואז בנוסף להצגת תהליכי העבודה של המומחים יש להציג BI ודוחות למנהלים כחלק מפגישת המכירה.

אל תעשה: תזכרו- המכירה ויחסי הציבור לא צריכים לנווט את  תהליך הUX. אל תבנו את הממשק רק שיהיה יפה למכירה. תמיד תתחילו מהיכולות והצורך של המשתמשים וזה בהחלט יביא לגידול במכירות.

אני מקווה שנהנתם ולמדתם מהסרטון הזה, אתם מוזמנים לראות עוד סרטונים שלי, ולשתף, ולהגיב ובברכת UX טוב ומוצלח, מעדי.