בפוסט מספר אחד בטרילוגיה דמיינתי לכם איך יראה היום-יום של יועץ UX חיצוני ושל in-House UX. בפוסט שתיים התמקדתי בהבדלים בין התהליכים השונים שמבצעים יועץ UX פנימי וחיצוני. והיום- הפוסט האחרון בסדרת הפוסטים (אני מניחה שאתם עכשיו ממש כמו לפני הצפייה ב"שיבת המלך" בטרילוגיה של שר הטבעות… טוב, נו, קצת נסחפתי…). הפעם אני רוצה לספר על ההבדל ביכולות הנדרשות מיועץ ממשק פנימי ויועץ חיצוני.

[lead]איש ממשק משתמש המשמש כיועץ חיצוני נדרש לראות את הדברים ברמת על.[/lead]איש ממשק משתמש המשמש כיועץ חיצוני שעובד על מספר רב של פרויקטים במקביל ולאורך השנים, נדרש להבין עולמות תוכן רבים ושונים, להבין טכנולוגיות שונות, ארגונים שונים, תהליכי פיתוח שונים ולראות את הדברים ברמת על. יועצים חיצוניים עושים הרבה יותר עבודת קונספט לוגית. (דא"ג, אין ספק כי אם אתה ירוק ובלתי מנוסה, חברת ייעוץ זה המקום הכי נכון לך כדי ללמוד איך להיות יועץ UX).

[lead]איש ממשק משתמש פנים-ארגוני נדרש לרדת לפרטי הפרטים, לדקויות.[/lead]איש UX In- House (למרות שלעיתים נדירות, בתחילת גרסה גדולה לדוגמא, הוא נדרש לקונספט על לוגי) לרוב נדרש לרדת לפרטי הפרטים, לדקויות. הוא צריך להיות איש דייקן ואנליטי. אסתכן ואומר פרפקציוניסט אפילו. אנשי UX פנימיים ידרשו ליותר עבודת איפיון מפורט (מה שנקרא בז'רגון Detailed Design).

מניסיוני מדובר בטיפוסים שונים: החיצוני יראה את היער והפנימי את העצים. ברור לי שיש אנשים שמאוד אוהבים ירידה לפרטים והתמקדות בעומקו של עניין ויש אנשים שמתחברים יותר לרמה הלוגית הקונספטואלית. אחד יתלהב מניתוח מטלות של מערכת חדשה והשני יתלהב מהקונטרול החדש של jQuery. טיפוסים שונים אלו יתאימו לתפקידי הUX השונים, בהתאם.

זה המקום לציין פוסט מעניין של ג'ארד ספול בנושא ידיים מול מוח שפורסם במגזין הUX (המומלץ מאוד דא"ג) ג'וני הולנד. הפוסט מדבר על ההבדל בין innie  ל outie(למה תמיד זה נשמע יותר טוב באנגלית?)… הפוסט עושה הקבלה בין עבודת ידיים שעושה הפנימי (שאני קוראת לה איפיון מפורט) לבין עבודת מוח שעושה היועץ החיצוני (שאני קוראת לה איפיון קונספט לוגי).

ציטוט מעניין:

Maybe the team’s leadership is mistaken and they shouldn’t be doing wireframes at all? Well, someone hired to do brain work will have earned the respect and authority to say, “You know, there’s a better way to do this” and the team will listen. (Occasionally, they’ll even revise their plans, but that’s another column for another day.)

אני לא יכולה שלא להתייחס למשפט הציני שנכתב בסוגריים – גם ידידי ג'ארד (בתקווה שיסלח לי על החוסר פורמליות) ששימש כיועץ חיצוני, נתקל, ככל הנראה, במקרים שצוות הפיתוח שלא ממש שיתף פעולה. אז תתארו לכן מה היה קורה במקרה של איש UX  פנימי, סחבק ששותים אותי קפה, שכבר היו כמה פעמים שלא קיבלו את דעתו…

אני לא רוצה לסיים טרילוגיה מכובדת כזו בנימה פסימית. אז רק אוסיף ואומר כי אשמח לשמוע מה דעתכם. איך אתם חווים את המקצוע? האם גם אתם חווים את התפקיד שלכם ככה? אז מה אתם מעדיפים להיות- Innie או Outie??