לכבוד ראש השנה ("שנהיה לראש" ללא ספק), המשפוחה (שוב דודה חיה תביא מתנה ממוחזרת…), ארוחות החג  (באמת הגיע הזמן להעלות מה שהספקנו להוריד מאז החופשה בחו"ל באוגוסט) והתחדשות השנה החדשה הבאה עלינו לטובה, החלטתי לרשום פוסט חגיגי במיוחד על מה צופנת לנו שנת הממשק הבאה…

אז אני אפתח ואומר שאין בכוונתי להחליף כל מיני תחזיות טכנולוגיות לגבי:  Cloud Computing (כי לרובנו אין צורך וכסף לקנות שרתים), VoIP (מי עדיין לא התקין את Viber? הכי כייף לדבר בטלפון בחינם! ולבלי לשלם לפלאפון כמובן!), נושאי Privacy (כי כולנו כבר מבינים שהמידע שאנחנו משאירים בחפץ לב ברשת מנוצל כדי לשווק לנו ולרגל אחרינו) וטאבלטים (כי אייפד זה אייפד). אני באה רק לנחש (ומותר לי לנחש ולהמציא- אחרי הכל, זה הבלוג שלי…) ולהעלות באוב מגמות שיובילו בעתיד-  "קולקציית ממשקים 2012 ".

השילוש הקדוש

נתחיל בשילוש הקדוש: "סמארטפון+רשתות חברתיות+ תלוי מיקום". האמת שזה נשמע ממש יותר טוב באנגלית "Mobile+ Social network+ Location based". אז אין כל ספק- כל ילד בן 8 משתמש היום בפייסבוק באייפון שלו כדי להודיע לעולם חבריו שהוא נמצא עכשיו בקניון ליד הבית. וזה גם העתיד, כך הנראה. אז אני לא אתחיל לתת לכם רשימות של אפליקציות אייפון שממש חייבים, אבל הנה סרטון קצר שיעשה את זה.

[lead]כל ילד בן 8 משתמש היום בפייסבוק באייפון שלו כדי להודיע לעולם חבריו שהוא נמצא עכשיו בקניון ליד הבית.[/lead]

למרות שכבר דיברתי על אפליקציות אייפון, אני בוחרת לציין אפליקציית מובייל ממש מגניבה בשם BUMP- כדי להעביר פרטים בין מכשירי סמארטפונים משיקים את המכשירים אחד לשני (כמו כשעושים ל"חיים"). למעשה לאחר התקנת האפליקציה, השרת של BUMP מזהה ששני מכשירים קיבלנו נקישה באותו המיקום ואז מבצע את ההצלבה במידע. זהו שילוב ממש טוב בין העולם הוירטואלי (המידע בפלאפונים שלנו) לאמיתי (ה"לחיים" בין מכשירים) .

AR יעני Augmented Reality

עוד דבר שחייבים לציין כאן זה אפליקציות שמאפשרות  Augmented Reality.

מעבר לאפליקציות הקשורות במיקום, תיור וטיול, החביבות עלי ביותר הם משני סוגים: קניות ודאווין. אז במחלקת הקניות, אתן דוגמא את היכולות של LAYAR:

עוד דוגמא חביבה ביותר לממשק קניות בסרטון שמציג חזון של Cisco-

http://www.youtube.com/watch?v=jDi0FNcaock

אין ספק כי יש ברעיון שלהם כמה "חורים קונספטואליים" הייתי אומרת: א. למה לבחורה הזו ללכת עד לחנות בשביל לעמוד מול מסך?? כבר יותר הגיוני שהיא תעשה את זה בביתה הפרטי בנעלי בית ללא המוכרת המעצבנת! ב. אם מוכרת בארץ הייתה מעבירה את הכרטיס ככה בלי רשותי, אני בספק אם היה לה עתיד כמוכרת (או בכלל)…

בתחום הדאווין אתן את אפליקציית האסטרונומיה StarWalk. אין ספק כי אין משהו יותר מרשים מבחור שמזהה בקלות את הקסיופאה (וגם באמת יודע איפה זה).

[lead]כי אין משהו יותר מרשים מבחור שמזהה בקלות את הקסיופאה (וגם באמת יודע איפה זה)[/lead]

Tiles- ולא באמבטיה

אפרופו החג, רבים מתייחסים למייקרוספט כמו הדוד העשיר שבא לביקור במרצדס שלו ומביא בונבוניירה בלבד. עם חוסר החיבה למייקרוסופט, אי אפשר להתכחש ליכולת של מייקרוסופט להעתיק בהצלחה מרובה יכולות של אחרים (ולעיתים אף לשפרם). הממשק החדש של מייקרוסופט שנראה כמו אריחים ולכן שמו בישראל TILES-  הממשק בא במערכת ההפעלה של 8 WINDOWS  וגם במובייל עם מערכת הפעלה של מייקרוסופט וגם בטאבלטים וכדומה. הנה סרטון חביב, של קולגה שלי (לא, אני לא מכירה אותו ממש, מאותו התחום…) המסביר קצת על הממשק בחלונות 8:

[lead]עם חוסר החיבה למייקרוסופט, אי אפשר להתכחש ליכולת של מייקרוסופט להעתיק בהצלחה מרובה יכולות של אחרים (ולעיתים אף לשפרם).[/lead]

הבאז של  HTML 5

אז מה זה למעשה HTML 5 ? מדובר ב HTML מהיר ומשוכלל עם יכולות ממשק משופרות שיעבוד ויראה ממש טוב בכל מיני פלטפורמות (גם מובייל כמובן) ומתיימר להחליף את היכולות של פלאש (כזכור לכולנו, פלאש גוסס מאחר והוא לא עובד על אייפון ואייפד)- אז הנה לינקים לכמה דוגמאות:

משחק ביליארד שנעשה בHTML5 (נראה ממש כמו פלאש, נכון?)

ועוד דוגמא ממש חביבה- תוכנה המאפשרת לצייר אומנות תוך שניות-  Bomomo . הנה יצירה מדהימה ביופיה שעשיתי בתוכנה (כמו שאומר קונג פו פנדה- "המדהימות אצלי היא בחינם!"):

והנה משחק שמאפשר לעשות צ'ט וטוויטים תוך כדי שיטוט בחלל בתור ראשן, ולסיכום  מבחר אתרים שמשתמשים בHTML 5

בניית אתרים זה פאסה

דבר ראשון- אני מתנצלת בפני כל בוני האתרים בעולם על הכותרת לחלק הזה, אבל That’s Life. בניגוד למגמה של HTML5 שציינתי למעלה, שמאפשרת אתרים מורכבים ומולטימדיה ואנימציה, יש מגמה הפוכה של אתרים מהירים- שכל אחד יוצר בקלות, על המקום. אני מניחה שרבים מכם מכירים את Wix. אבל, דוגמא ממש טובה שרציתי לציין היא FLAVOURS.ME שמאפשר לבנות דף בית עם תמונה וקישורים לכל המידע שלי בכל מיני מקומות. כידוע, אנחנומשתמשים בשירותים שונים אונליין: לכולנו יש Facebook- לחברים או לעסק, Flickr- לתמונות-LinkedIn- לרזומה אונליין וקשרים עסקיים. אז למעשה, ברוב המקרים, לרוב האנשים, יספיק דף בית עם קישורים לכל המקומות האלה- במקום לבנות להשקיע באתר שיכיל בתוכו WIDGETS שיציפו את הטוויטים שלי לדוגמא. מעבר לכל זה, אני ממש ממליצה לשחק בזה- הממשק משתמש שלהם ממש מוצלח.

[lead]לכולנו יש Facebook/Flickr/LinkedIn… אז למעשה, ברוב המקרים, לרוב האנשים, יספיק דף בית עם קישורים לכל אלה[/lead]

כאן אני ממש חייבת להוסיף לינק לדף הבית שעשיתי בFlavours-

זהו, אין לי עוד משהו להוסיף. אז לסיום אני רק רוצה לאחל לכם שנה ממש כייפית, מלאה בצחוק ולמרות שזה אולי פחות טוב למקצוע שלי, אני מאחלת לכם יותר הנאה מהעולם האמיתי וקצת פחות ממשקים (תפרגנו לחברים אמיתיים במקום לחלק לייקים).