אז יש לכם אפליקציה שרצה כבר זמן מה בשוק, יש לקוחות ומשתמשים, סה"כ הכל בסדר גמור. ברור שתמיד יש אינסוף פיצ'רים, דרישות מלקוחות ותיקוני באגים שצריך לגרסה הבאה. איך תדעו שהגיע הזמן לשפר את חוויית המשתמש? מתי תדעו שזה ממש נחוץ לתעדף את שיפור הUI?

מניסיוני בפרוייקטים של שיפור ממשק משתמש לאפליקציה קיימת אני יודעת שיש כמה שיקולים עקרוניים שצריך לקחת בחשבון כדי להגיע למסקנה שהגיע הזמן להתמקד בחשיבה מחדש על הממשק ובנוסף ולפנות את משאבי הפיתוח לשם כך. בשוק של היום, בקצב המהיר של שינויים בטכנולוגיות מוצר הופך למיושן מהר מאוד בעיני המשתמשים והלקוחות. ברור כי מוצר טכנולוגי שהממשק שלו נכתב לפני 5-8 שנים הוא מיושן. אבל אחרי כמה שנים בדיוק יש לשנות? התשובה  תלויה בהמון גורמים: הנה כמה תמרורי אזהרה שיכולים להוביל אתכם למסקנה שאכן הגיע הזמן.

 1. 1.      המשתמשים
 • - אם המשתמשים מסתבכים בתהליכי העבודה
 • - יש קריאות רבות לתמיכה בנושא זה
 • - המשתמשים לא מכירים את היכולות של המערכת במלואם
 • - אם הם מרגישים שהמערכת מסובכת מדי ומבצעים תהליכים מסובכים ומיותרים
 • - אם הם מתגעגים למוצר המתחרה שהם עבדו איתו וכדומה
 • - אם המוצר מעלה אצל הלקוחות רגשות שליליים כמו כעס ותסכול

 

כל מומחה UX מתחיל יגיד שפידבק מהמשתמשים הוא החשוב ביותר להצלחת חוויית המשתמש כדאי לאסוף את המידע הזה בארגון ואם  עולות הנקודות האלה כדאי לבחון את הנושא לעומק. אני ממליצה לאנשים שונים בצוות (ולא רק לPM או אנשי התמיכה) להפגש עם המשתמשים ולהקשיב להם, לראות אותם עובדים במערכת תוך כדי הסבר שלהם על התהליכים ולהבין את הצרכים שלהם לעומק. ניתן גם להעזר במשובים, סקרים או בסטטיסטיקות מצוות התמיכה כדי להבין האם מדובר בבעיית ממשק בעיקר.

 1. 2.      התחרות
 • - אם המתחרים שלכם הוציאו גרסה הכוללת שיפורים מהותיים לממשק
 • - אם יש לכם מתחרה חדש ורענן
 • - אם קשה יותר למכור את המוצר בגלל שהממשק נראה מיושן
 • - אם יותר ויותר לקוחות מעלים את נושא הממשק בשיחות איתם
 • - אם יש ירידה במכירות שנובעת בין השאר מהUX

כל הסימנים האלו יכולים להוביל אתכם למסקנה שעליכם לשפר את הממשק. אני ממליצה לבחון את המתחרים בפרמטרים של חוויית המשתמש ולבדוק בהשוואה במה וכמה חוויית המשתמש שלכם פחות טובה. אם תגיעו למסקנה שיש ביניכם למתחרים פער משמעותי בנושא לרעתכם זה סימן מהותי שכדאי לתעדף את נושא הממשק.

יש לציין שחברות שיש להם מוצרים מובילים טכנולוגית ותחרות מועטה לא יראו את היתרון בשינוי של חוויית המשתמש ואולי זה לא יפגע במכירות שלהם בטווח הקצר או הבינוני, כל עוד לא מגיע מתחרה עם מוצר חדש רענן ויצירתי שישבה את לב המשתמשים.

 1. 3.      שינוי ב FRONT END
 • אם אתם לפני כתיבה מחודשת של הממשק מסיבות טכנולוגיות: מעבר לווב או למובייל, או התממשקות למוצר אחד הייתי בהחלט שוקלת אפיון מחודש של הUI

אתם יכולים כמובן לקחת את הממשק הקיים ולכתוב אותו פחות או יותר בטכנולוגיה חדשה ו"לחסוך" את התהליך של האפיון והעיצוב. ממה שאנחנו יודעים על UX ROI החיסכון שלכם מויתור על תהליך הUX יוחזר בקלות לאחר מכן. לרוב מחליטים על שינוי טכנולוגיה כשהמוצר מיושם בטכנולוגיה מיושנת, מכאן נובע שהממשק שלו לא עדכני ויזואלית והתאים לצרכי וציפיות העבר של המשתמשים שלכם. במהלך השנים הממשק הוסיף עוד ועוד יכולות ב" תלאים" וזו הזדמנות לעשות סדר וארגון בממשק בתהליכי העבודה והFLOWS. בנוסף לכל אלו, כתיבת התוכנה בסביבה החדשה תדרוש מן הסתם שינויים בממשק. אם כן, כדאי לעשות את השינויים בצורה הנכונה ומתוך ראייה מערכתית.

 1. 4.      שינוי מהותי בBACK END
 • אם הוספתם יכולת חדשה ומהותית למוצר שלכם, אתם פונים לשוק לקוחות חדש, או מתחרים על נתח שוק שלא פניתם אליו בעבר

יש לציין שכשהשנוי במנוע וביכולות קטן אפשר ואולי עדיף להוסיף אותו לממשק הקיים. אם התוספת שאתם תעשו לקוד משנה מהותית את המוצר שלכם הייתי בוחנת היטב את השפעותיה על המשתמש ותהליכי העבודה שלו ולפיכך את האפשרות לרענן את הממשק.

אם החלטתם שהגיע הזמן לעדכן ולחדש את חוויית המשתמש כדאי לקחת בחשבון שחידוש UX יכול להיות רק FACELIFT   ברמת העיצוב הגרפי בלבד או שינוי לעומק יותר של אפיון תהליכי העבודה וחוויית המשתמש בכללותה:

 • FACELIFT גרפי דורש פחות משאבים וקל יותר ליישום ויש לו ערך שיווקי רב. עם זאת, השיפור שהוא יביא למשתמשים מופחת בייחוד אם יש להם קשיים בתהליכי העבודה.
 • אפיון חוויית משתמש UX מעמיק יכלול ניתוח משתמשים, תהליכי עבודה, FLOWS ותעדוף שלהם ואפיון תהליכי עבודה נוחים וקלים יותר בנוסף לעיצוב הגרפי. תהליך כזה יביא לשיפור מקסימלי למשתמשים מצד אחד ולאסטרטגיה של המוצר מצד שני. אני מציעה לבחור באפיון ועיצוב ממשק במקרים שנתקלתם בנקודות רבות ממה שציינתי קודם ובנקודה שאתם כחברה נכונים להשקיע את הזמן והמשאבים לתהליך כזה.

אשמח לשמוע מה דעתכם ולענות על כל שאלה בנושא. אתם מוזמנים לצפות בסרטוני טיפים נוספים שלי ולשתף כמובן.

בברכת חוויית משתמש טובה וכיפית.