חברים, כסף מסובב את העולם. והיום אני רוצה לכתוב על כסף. ממון. עושר. רווח. הון. מזומנים. הלקוחות שלי רוצים שהמשתמשים של התוכנות שלהם יהיו מרוצים, ויהיה להם קל להשתמש בתוכנה, ופשוט ואפילו כייף. אבל כל אלו רק דרכים למטרה שלהם- הם רוצים חוויית משתמש טובה למשתמשים כי הם רוצים תוכנה שמוכרת יותר. אסכם את הפתיח במשפט האלמותי של טום קרוז " !! Show me the money "

1. שיפור ביעילות- Productivity

 

ממשק משתמש שמאפשר למשתמשים לבצע תהליכי עבודה טוב ומהר ישפיע בצורה מהותית על יעילותם. (הבוגרים שבכם, לא לומר הזקנים, שזכו לעבוד במערכות מחשב עם מערכת דוס, יודעים כמה קיצורי דרך היה צריך לזכור וכמה מקשים היה צריך ללחוץ כדי לבצע הדפסה…) ומעבר לכך, עיצובו נכון של ממשק המשתמש יקטין את כמות הטעויות שיעשו המשתמשים (ואף אחד לא אוהב את החלונות הקטנים האלו שקופצים ואומרים דברים שרק בוריס, שכתב את החלק הזה של הקוד, יודע מה משמעותם). בקיצור, אם ממשק המשתמש שלכם אינטואיטיבי, מהיר ופשוט להבנה, המשתמשים שלכם יוכלו ללמוד אותה בקלות ולהתרגל לשימוש בה ללא מאמץ. וכאן יש נקודה חשובה-

חוויית משתמש טובה תוביל לשביעות רצון של המשתמשים, לשמחה וכייף! ומשתמשים שמחים יבחרו לקנות את התוכנה (אם הם גם מבצעי הרכישה) או שהבוס שלהם יבין כמה כסף חוסכת לו התוכנה ע"י שיפור ביעילות העבודה ואז הוא יסכים לשלם עליה (והרבה).

-

[lead]משתמשים שמחים יבחרו לקנות את התוכנה…[/lead]

2. חסכון בכסף

במצב הכלכלי בימינו זה אולי היתרון הגבוה ביותר… השקעה נבונה בתהליך עיצוב חוויית המשתמש יכול לקצץ מהותית משאבים רבים, והשניים הבולטים הם:

  • קיצוץ בזמני פיתוח - כי מפתחים רק מה שצריך, אחרי שהפרוטוטייפ של הממשק נבחן ואושר, כי אפשר לקבל פידבק מלקוחות לפני הפיתוח, כי כולם יודעים מה הולכים לעשות בדיוק לפני שכותבים אף שורת קוד אחת. ובעיקר, כי לשנות את עיצוב הממשק לפני הקוד דורש בין 10% -1% זמן מאשר אחרי שהתחילה עבודה הפיתוח.

זה המקום אולי להראות את הגרף החביב הבא (כל מפתח מתחיל יודע שזמן תיקון באג עולה ככל שהפיתוח מתקדם):

  • צורך בפחות הדרכה ותמיכה- למעשה מעצב ממשק משתמש טוב יהווה "איום" על מחלקות ההדרכה והתמיכה בחברה (או לפחות יוכל להוביל להקטנה מהותית של כוח האדם במחלקות אלו). כי UI טוב יוביל לכך שקל יותר ללמוד את התוכנה (פחות זמן Training) ופחות מתקשים איתה (פחות זמן Support). דא"ג גם אנשי מחלקת התיעוד (Documentation) יצטרכו לשפר את קורות החיים שלהם- כי למי יש צורך לקרוא את כל הOnline help כשהכול כ"כ אינטואיטיבי? (בלי קשר, אין לי מושג מי באמת קורא את כל מסמכי העזרה האלה… אולי פנסיונרים עם עודף זמן…

-

3. עלייה במכירות

 

3 מילות המפתח המובילות כאן הם בידול אסטרטגי, שביעות רצון ונאמנות לקוחות .

  • בידול אסטרטגי- חוויית משתמש מוצלחת תוביל את המשתמשים להחלטה שהמוצר מושך יותר, טוב יותר. לקוחות רבים שלי מציגים צורך ברור: "אנחנו רוצים לבדל את המערכת שלנו כי אנחנו מתמודדים בשוק בינלאומי, תחרותי ביותר!" הלקוחות שלי מבינים כי עיצוב ממשק משתמש (UI  או UX) הוא כלי מוצלח והשקעה נכונה שיובילו אותם ליתרון שיווקי. מה אומר? זה הזמן להודות- יש לי לקוחות נבונים.
  • שביעות רצון- ממשק משתמש טוב יוביל לשביעות רצון של המשתמשים. כי אף אחד לא רוצה להתאמץ אם אפשר. נקודה. ואנשים מוכנים לשלם עבור חוויית משתמש טובה (ועל כך יעיד ידידי סטיב ג'ובס, זצ"ל).
  • נאמנות לקוחות- חוויית משתמש טובה תוביל ללקוחות נאמנים. ולקוחות מרוצים ונאמנים יובילו לעוד לקוחות.

[lead] מילות המפתח המובילות כאן הם: בידול אסטרטגי, שביעות רצון ונאמנות לקוחות[/lead]

-

4. Time to Market

זה די ברור- מומחה ממשק משתמש טוב יפקס את תהליך איפיון המוצר. זהו בעיני תפקיד מפתח של מומחה ממשק טוב- וכתבתי על זה בפוסט שלי על תפקידי בתהליך- איש UI עוסק במיקוד תהליך הפיתוח בשאלה החשובה ביותר והעקרונית: "מה המשתמש צריך/ רוצה/ מצפה מהתוכנה?" וזה מייעל את ניהול המוצר ועוזר במיצוי אופטימלי של המשאבים של הפיתוח. לא מבזבזים זמן ומפתחים רק את היכולות שבאמת חשובות למשתמשים! בקיצור- התוכנה הנכונה יותר מגיעה מהר יותר לשוק.

-

5. החזר על השקעה– ROIReturn of Investment

הרשו לי לצטט את המוזיקאי החנון שלומי שבן, בשירו המפורסם "אל תדברי על אריק":  "…דברי במספרים, גברת…"

בחלק זה ברצוני לצטט מחקרים שנעשו בתחום:

כל דולר שמושקע בUX יוביל להחזר של בין 2 ל100 דולר!

זה לקוח מתוך שני מחקרים אמריקאיים: מחקר אחד ומחקר שני.

מחקר מעניין בשם: Special report: UX Business Impacts and ROI, הסיק כי השקעה בUX תוביל להפחתה שהוצאות פיתוח, עלייה ברווחים והפחתה בזמן שנחוץ להוציא את המוצר לשוק, המחקר מבוסס על סקרים שהם עשו ב 735 חברות אינטרנט והראו שהם משקיעים בממוצע 11.5% מתקציב הפיתוח שלהם על UX.

ואיך אפשר בלי להזכיר את ג'ייקוב נילסן, במאמרו המפורסם ROI of Usability:

המאמר מסיק כי יש להשקיע 10% מסך הפרויקט לעיצוב ממשק משתמש- UI.

שיפור של ממשק המשתמש של 42 האתרים שנטלו חלק במחקר של נילסן הוביל לנתונים הבאים:

  • 100% שיפור במכירות ואחוזי ההמרה של האתרים
  • 150% עלייה בכמות הTraffic לאתרים
  • 161% שיפור בביצועים של המשתמשים

מאמרים נוספים בנושא:

The Secret to Success

UX ROI: User Experience Return of investment

-

האמת שהמון פעמים לקוחות נתנו לי את הדוגמא של ממשק החיפוש של גוגל- שורת חיפוש אחת, פשוטה, קלה- חוויית החיפוש המושלמת. (אני חייבת להודות כי שדה החיפוש המפורסם של גוגל היה למעשה רק קצהו של הפתרון של גוגל- העובדה שהאלגוריתם שמאחורי השדה הזה היה כ"כ מוצלח, היא זה שהובילה להצלחה שלהם… אבל מה אכפת לי לקצור את פירות ההצלחה של תחום אחר…)- אבל למה אני מבלבלת לכם כ"כ הרבה על איך עיצוב UI נכון עושה לך כסף – אתן לאנשים שיודעים לעשות כסף לדבר:

לארי פייג' מציג את עשרת הדברות בפילוסופיה של גוגל. ומהו הדיבר הראשון (זוהי למעשה המקבילה הגוגלית ל"לא תרצח"):

הדיבר הראשון לפי גוגל: אם תתמקד במשתמש, כל השאר כבר יבוא מעצמו.

-

אסיים בקטע וידאו ממש חמוד שמסביר את כל מה שאמרתי פה ממש יפה:

בקיצור- מומחה ממשק משתמש טוב יכול לעשות לכם כסף! והרבה. נקודה.